Black Type Horses season 2020-2021



Ad Altisima
4c Visionaire - Hezekiah (Kitalpha)
  • GC Kalil / ML Roberts
  • 3rd Umngeni Hcp (L) 1000m (29 Aug 2020)

  • African Adventure
    5c Master Of My Fate - African Badger (Fort Wood)
  • JR & Mrs Slade / JA Soma
  • Won Racing Association Hcp (L) 3200m (28 Nov 2020)
  • 2nd Java Hcp (L) 2400m (31 Oct 2020)

  • African Night Sky
    7c Dynasty - Starzene (Cozzene)
  • Highlands / J Snaith
  • 3rd Gr2 Premier Trophy 1800m (9 Jan 2021)

  • Alramz
    4c Soft Falling Rain - Valdivia (Var)
  • Highlands / MF de Kock
  • 2nd Spring Spree S. (L) 1200m (5 Sep 2020)

  • Ambiorix
    2c Vercingetorix - Darling Moon (Indigo Magic)
  • Oldlands Stud / VH Marshall
  • 2nd Gr3 Cape Nursery 1200m (27 Feb 2021)
  • Won Summer Juv S. (L) 1000m (30 Jan 2021)

  • American Indian
    6c Traffic Guard - New Wave (Black Minnaloushe)
  • C J Barnard / OA Ferraris
  • 3rd Michaelmas Hcp (L) 1900m (18 Oct 2020)

  • American Landing
    6c Dynasty - Sabina Park (Sportsworld)
  • M De Broglio / BJ Crawford
  • 3rd Memorial Mile (L) 1600m (11 Dec 2020)

  • Anna Capri
    3f Var - Zemfira (Daylami)
  • Riethuiskraal Stud / D Nieuwenhuizen
  • 3rd Swallow S. (L) 1160m (10 Jan 2021)

  • Anything Goes
    3f Var - Dance Domain (Parade Leader)
  • Varsfontein Stud / ST Pettigrew
  • Won Gr1 Thekwini S. 1600m (29 Aug 2020)
  • Won Gr2 Spring Challenge (F&M) 1450m (3 Oct 2020)
  • 2nd Gr2 Gauteng Fillies Guineas 1600m (13 Feb 2021)
  • 2nd Gr3 Three Troikas S. 1400m (2 Jan 2021)

  • Astrix
    4c Vercingetorix - Victory Dance (Victory Moon)
  • Riverton Stud / PA Peter
  • 2nd Gr3 Victory Moon S. 1800m (14 Nov 2020)

  • Atyaab
    5c Dundeel - Sylvaner (Danasinga)
  • bred in Australia / MF de Kock
  • Won Gr2 Cape Stayers 2800m (30 Jan 2021)
  • 2nd Gr3 Chairman's Cup 2500m (9 Jan 2021)

  • Azores
    4c Flower Alley - Ilha Bela (Fort Wood)
  • Wilgerbosdrift & Mauritzfontein / D Kannemeyer
  • 3rd Gr3 Cape Summer Stayers Hcp 2500m (12 Dec 2020)
  • 3rd Gr3 Chairman's Cup 2500m (9 Jan 2021)
  • 3rd Jet Master S. (L) 1600m (27 Feb 2021)

  • Baby Shooz
    4c Jackson - Molly R (Western Winter)
  • Wicklow Stud / BJ Crawford
  • 3rd Christmas Hcp (L) 1600m (26 Dec 2020)

  • Barzalona
    2c Pomodoro - Als Bonanza (Captain Al)
  • Klawervlei Stud / C Bass-Robinson
  • 2nd Summer Juv S. (L) 1000m (30 Jan 2021)

  • Bayberry
    4c Flower Alley - Berry Blaze (Danehill Dancer)
  • Wilgerbosdrift & Mauritzfontein / J Snaith
  • Won Kenilworth Cup (L) 3200m (27 Feb 2021)
  • 2nd Settlers Trophy (L) 2000m (26 Sep 2020)

  • Before Noon
    6c Await The Dawn - Maritime Mist (Parade Leader)
  • Summerhill Stud / SG Tarry
  • 3rd Racing Association Hcp (L) 3200m (28 Nov 2020)

  • Belgarion
    5c Dynasty - Riva (Acatenango)
  • AN Foster / J Snaith
  • 2nd Gr1 Met 2000m (30 Jan 2021)
  • 3rd Gr1 Queen's Plate 1600m (9 Jan 2021)
  • Won Gr2 Green Point S. 1600m (12 Dec 2020)

  • Bingwa
    3c Pathfork - Marauding Lady (Century Stand)
  • CR & Mrs Stonebridge / DA Sham
  • 3rd Gr2 Dingaans 1600m (28 Nov 2020)

  • Black Knap
    4c Dynasty - Wintersweet (Western Winter)
  • AN Foster / VH Marshall
  • Won Settlers Trophy (L) 2000m (26 Sep 2020)

  • Bohica
    4c Capetown Noir - Wysiwyg (Mullins Bay)
  • Summerhill Stud / MG & AA Azzie
  • 3rd Gr3 Tommy Hotspur Hcp 1000m (13 Feb 2021)
  • Won Spring Spree S. (L) 1200m (5 Sep 2020)

  • Bold Ransom
    4c Bold Silvano - Wiqaaya (Red Ransom)
  • Riyo Stud / PA Peter
  • 2nd Gr3 Lebelo Sprint 1000m (27 Dec 2020)
  • 3rd Gr3 Merchants Hcp 1160m (28 Nov 2020)
  • Won Golden Loom Hcp (L) 1000m (31 Oct 2020)

  • Brazil Nut
    3c Jay Peg - Spy Girl (Captain Al)
  • AC Rhodes / Y Bremner
  • 3rd Model Man Mile (L) 1600m (1 Nov 2020)

  • Calandra
    4f Irish Flame - Syncopate (Spectrum)
  • Piemonte Stud / AC Greeff
  • 3rd Jockey Club S. (L) 2000m (21 Aug 2020)

  • Capoeira
    5c Oratorio - Liberty Dance (Fort Wood)
  • Wilgerbosdrift & Mauritzfontein / A Nel
  • 2nd Jet Master S. (L) 1600m (27 Feb 2021)

  • Captain's Ransom
    3f Captain Al - Cinnas Ransom (Red Ransom)
  • Moutonshoek / J Snaith
  • Won Gr1 Cape Fillies Guineas 1600m (12 Dec 2020)
  • Won Gr1 Majorca S. 1600m (30 Jan 2021)
  • Won Gr3 Diana S. 1400m (3 Oct 2020)

  • Caralluma
    3f Pomodoro - Kalanchoe (Kahal)
  • Klawervlei Stud / SG Tarry
  • 3rd Gr3 Three Troikas S. 1400m (2 Jan 2021)
  • 3rd Gr3 Starling S. 1400m (31 Oct 2020)

  • Carioca
    5f Var - Miss Ipanema (General Nediym)
  • Avontuur Farm / J Ramsden
  • 3rd Lady's Pendant (L) 1200m (19 Feb 2021)

  • Cartel Captain
    4c Captain Of All - Ruby Cartel (Mogok)
  • Klawervlei Stud / DR Drier
  • 3rd Gr2 Diadem S. 1200m (27 Feb 2021)
  • 3rd Southeaster Sprint (L) 1100m (26 Dec 2020)

  • Catch Twentytwo
    3c Elusive Fort - Ignition Lady (Argonaut)
  • Narrow Creek Stud / PA Peter
  • Won Gr2 Dingaans 1600m (28 Nov 2020)
  • 2nd Gr2 Gauteng Guineas 1600m (13 Feb 2021)
  • Won Gr3 Tony Ruffel S. 1400m (2 Jan 2021)

  • Catchafallingstar
    4f Gimmethegreenlight - Star Of Arcole (Foveros)
  • CF & Mrs de Vos / GS Kotzen
  • 3rd Gr2 Cape Stayers 2800m (30 Jan 2021)
  • 3rd Jamaica Hcp (L) 2000m (8 Jan 2021)

  • Celestial Love
    3f What A Winter - Leylani (Lecture)
  • Hemel 'n Aarde Stud / JAJ v Vuuren
  • 2nd Swallow S. (L) 1160m (10 Jan 2021)

  • Celtic Sea
    5f Captain Al - Ireland (Mark of Esteem)
  • Wilgerbosdrift & Mauritzfontein / SG Tarry
  • 3rd Gr1 Cape Flying Ch'ship 1000m (30 Jan 2021)
  • Won Gr2 Sceptre S. 1200m (8 Jan 2021)
  • Won Gr2 Southern Cross S. 1000m (12 Dec 2020)

  • Celtic Voyager
    4c Vercingetorix - Cat's Paw (Black Minnaloushe)
  • Maine Chance / J Ramsden
  • Won Umngeni Hcp (L) 1000m (29 Aug 2020)

  • Charles
    5c Trippi - Demanding Lady (Dynasty)
  • Drakenstein Stud / BJ Crawford
  • 2nd Gr2 November Hcp 1600m (31 Oct 2020)

  • Chat Ching
    3f Duke Of Marmalade - Cash Register (Casey Tibbs)
  • Drakenstein Stud / C Bass-Robinson
  • 3rd Gr1 Cape Fillies Guineas 1600m (12 Dec 2020)

  • Chimichuri Run
    5c Trippi - Spiced Gold (Kahal)
  • Drakenstein Stud / SG Tarry
  • 3rd Gr2 Spring Challenge 1450m (3 Oct 2020)

  • Christopher Robin
    4c Damage Is Done - Onehundredacrewood (Malhub)
  • Graystone Stud / SD Gray
  • Won Gr3 Victory Moon S. 1800m (14 Nov 2020)

  • Cirillo
    5c Pomodoro - Miss Wordsworth (Lake Coniston)
  • Riverton Stud / SG Tarry
  • 3rd Gr1 Champions Cup 1800m (29 Aug 2020)
  • 2nd Gr2 Spring Challenge 1450m (3 Oct 2020)
  • 3rd Gr2 Green Point S. 1600m (12 Dec 2020)

  • Clouds Unfold
    5f What A Winter - Montelissima (Montjeu)
  • Drakenstein Stud / C Bass-Robinson
  • 2nd Gr1 Majorca S. 1600m (30 Jan 2021)
  • 2nd Gr1 Paddock S. 1800m (9 Jan 2021)
  • 2nd Gr3 Diana S. 1400m (3 Oct 2020)

  • Constable
    4c Trippi - Aquatint (Peintre Celebre)
  • Drakenstein Stud / C Bass-Robinson
  • 3rd Gr2 Merchants Handicap 1200m (21 Nov 2020)
  • 2nd Southeaster Sprint (L) 1100m (26 Dec 2020)

  • Copper Mountain
    3c Noble Tune - Royal Aspen (Fort Wood)
  • Rathmor Stud / JAJ v Vuuren
  • 3rd Gr2 Gauteng Guineas 1600m (13 Feb 2021)
  • 3rd Gr3 Tony Ruffel S. 1400m (2 Jan 2021)
  • 2nd Secretariat S. (L) 1400m (19 Dec 2020)

  • Cosmic Highway
    2c Gimmethegreenlight - Cosmic Dream (Silvano)
  • Maine Chance / D Kannemeyer
  • Won Gr3 Cape Nursery 1200m (27 Feb 2021)

  • Crimson King
    3c Dynasty - Cup Of Rubies (Mogok)
  • Highlands / GS Kotzen
  • 3rd Gr1 Premiers Champion S. 1600m (29 Aug 2020)

  • Crome Yellow
    6c Trippi - Senorita Sol (Jallad)
  • La Plaisance Stud / A Nel
  • Won Gr3 Cape Summer Stayers Hcp 2500m (12 Dec 2020)
  • Won Woolavington S. (L) 2400m (7 Nov 2020)

  • Crown Towers
    5c Camelot - Miss With Attitude (Galileo)
  • bred in Australia / J Snaith
  • Won Michaelmas Hcp (L) 1900m (18 Oct 2020)

  • Destinys Game
    5f Master Of My Fate - Bay Of Desire (Red Ransom)
  • GJ Armitage / PA Peter
  • 3rd Gr3 Acacia Hcp 1600m (27 Feb 2021)

  • Double 'O' Eight
    6f Eightfold Path - Bond Girl (Fly By Day)
  • Scott Bros / G Anthony
  • 3rd Gr3 Magnolia Hcp 1160m (28 Nov 2020)

  • Doublemint
    6c Twice Over - Nepeta (Tale of the Cat)
  • AN Foster / J Snaith
  • Won Jet Master S. (L) 1600m (27 Feb 2021)

  • Duc d'Orange
    5c Duke Of Marmalade - Blouberg Beach (Dynasty)
  • L Matthysen & R Mardon / GS Kotzen
  • 2nd Darley Arabian (L) 1600m (29 Aug 2020)

  • Due Diligence
    3f Silvano - Fidelity (Captain Al)
  • Varsfontein Stud / MF de Kock
  • Won Gr3 Starling S. 1400m (31 Oct 2020)
  • 3rd Gr3 Fillies MIle 1600m (21 Nov 2020)

  • Earth Hour
    7c Lateral - Olwana Olive (Western Winter)
  • Wilgerbosdrift & Mauritzfontein / PP Kruyer
  • 2nd Memorial Mile (L) 1600m (11 Dec 2020)

  • Ecstatic Green
    3f Gimmethegreenlight - Ecstatic (Ashtontown)
  • SW van der Walt / SG Tarry
  • Won Gr2 Debutante S. 1200m (29 Aug 2020)

  • Eden Roc
    4c Var - Townsend (Captain Al)
  • Varsfontein Stud / SG Tarry
  • 2nd Gr3 Merchants Hcp 1160m (28 Nov 2020)

  • Elusive Fortune
    5f Elusive Fort - Muhtaram (Al Mufti)
  • Ambiance Stud / J Snaith
  • Won Jamaica Hcp (L) 2000m (8 Jan 2021)

  • Elusive Trader
    5c Elusive Fort - Armatrading (Var)
  • TD Andrews / GW Ennion
  • Won Southeaster Sprint (L) 1100m (26 Dec 2020)

  • Erik The Red
    3c Captain Al - Covenant (Western Winter)
  • Varsfontein Stud / J Snaith
  • Won Gr2 Merchants Handicap 1200m (21 Nov 2020)
  • Won Gr2 Umkhomazi S. 1200m (29 Aug 2020)

  • ExpressFromTheUS
    4c What A Winter - Stylish Bay (Mullins Bay)
  • Rooispruit Stud / ST Pettigrew
  • 2nd Gr3 London News S. 1800m (2 Jan 2021)

  • Fabian
    5c What A Winter - Furina (Parade Leader)
  • Lammerskraal Stud / C Bass-Robinson
  • 3rd Gr1 Mercury Sprint 1200m (29 Aug 2020)

  • Favorita
    3f Gimmethegreenlight - Vermentino (Var)
  • Varsfontein Stud / J Snaith
  • 2nd Gr2 Sceptre S. 1200m (8 Jan 2021)

  • Fiftyshadesdarker
    3f Gimmethegreenlight - Play Nice (Captain Al)
  • Nadeson Park Stud / C Bass-Robinson
  • 3rd Gr2 Debutante S. 1200m (29 Aug 2020)

  • Fight Song
    3c Noble Tune - Summer To Remember (Dynasty)
  • Stonehill Farm / Gareth Van Zyl
  • Won Model Man Mile (L) 1600m (1 Nov 2020)

  • Find Me Unafraid
    3c Master Of My Fate - Strike The Flame (Strike Smartly)
  • Riyo Stud / GD Smith
  • 3rd Ibhayi S. (L) 1400m (26 Feb 2021)

  • Flichity By Farr
    6f Go Deputy - Flichity (Western Winter)
  • Lammerskraal Stud / AJ Wright
  • 3rd Gr3 Gold Cup 3200m (29 Aug 2020)

  • Forever Mine
    3c Vercingetorix - Amazing Grace (Spectrum)
  • Wilgerbosdrift & Mauritzfontein / MF de Kock
  • 2nd Gr3 Graham Beck S. 1400m (31 Oct 2020)

  • Gallic Princess
    4f Vercingetorix - Julliard (Jallad)
  • The Alchemy / T Spies
  • 2nd Gr3 Magnolia Hcp 1160m (28 Nov 2020)

  • Garrulous
    3c Byword - Ritualistic (Jallad)
  • Tertia Properties / GS Kotzen
  • 2nd Gr2 Umkhomazi S. 1200m (29 Aug 2020)

  • Gee For Go
    3f Gimmethegreenlight - Nunavik (Fort Wood)
  • Nadeson Park Stud / PF Matchett
  • Won Gr3 Fillies MIle 1600m (21 Nov 2020)
  • 2nd Gr3 Starling S. 1400m (31 Oct 2020)

  • Gimme Dat
    2f Gimmethegreenlight - Mizzen Mist (Western Winter)
  • Lammerskraal Stud / J Snaith
  • Won Gr3 Kenilworth Fillies Nursery 1200m (27 Feb 2021)

  • Gimmethegoahead
    3c Gimmethegreenlight - Frosted Flakes (Spectrum)
  • Nadeson Park Stud / JA Soma
  • 3rd Gr3 Sea Cottage S. 1800m (23 Jan 2021)

  • Global Drummer
    3c Global View - Royal Drummer (Kilconnel)
  • Ascot Stud / GD Smith
  • Won Ibhayi S. (L) 1400m (26 Feb 2021)
  • Won Racing Association S. (L) 1600m (27 Nov 2020)

  • Golden Ducat
    4c Philanthropist - Halfway To Heaven (Jet Master)
  • Wilgerbosdrift & Mauritzfontein / AE Sands
  • Won Gr1 Champions Cup 1800m (29 Aug 2020)
  • Won Gr2 Premier Trophy 1800m (9 Jan 2021)

  • Golden Pheasant
    6c Antonius Pius - Kokkewiet (Elliodor)
  • Riethuiskraal Stud / IS Moore
  • 3rd Wolf Power Hcp (L) 1600m (30 Jan 2021)

  • Great Shaka
    6c Great Britain - Neurose (Dubai Dust)
  • Equus Stud / G Maroun
  • 3rd Golden Loom Hcp (L) 1000m (31 Oct 2020)

  • Green Haze
    5c Gimmethegreenlight - Mizzen Mist (Western Winter)
  • Lammerskraal Stud / AG Laird
  • 3rd Gr3 London News S. 1800m (2 Jan 2021)

  • Guru's Pride
    4c Trippi - Generous Anna (General Nediym)
  • Klawervlei Stud / Chesney van Zyl
  • Won Darley Arabian (L) 1600m (29 Aug 2020)

  • Heart Stwings
    4f Mambo In Seattle - Twing (Act One)
  • Moutonshoek / PA Peter
  • 2nd Gr3 Victress S. 1800m (19 Dec 2020)
  • 2nd Gr3 Yellowwood Hcp 1800m (31 Oct 2020)

  • Heavens Girl
    2f Soft Falling Rain - Maggie Muggins (Dynasty)
  • Ndoro Stud / PA Peter
  • 2nd Ruffian S. (L) 1000m (27 Feb 2021)

  • Hello Winter Hello
    4f What A Winter - I'm Like Hello (Dominion Royale)
  • Favour Stud / AN Marcus
  • 2nd Gr2 Diadem S. 1200m (27 Feb 2021)
  • 3rd Gr2 Sceptre S. 1200m (8 Jan 2021)
  • Won Laisserfaire S. (L) 1100m (7 Nov 2020)

  • High Hosanna
    2f Trippi - Biblical Susan (Bernardini)
  • Drakenstein Stud / J Snaith
  • 3rd Summer Juv S. (L) 1000m (30 Jan 2021)

  • Holy Warrior
    4c Master Of My Fate - Evangelica (Al Mufti)
  • Ascot Stud / C Bass-Robinson
  • 2nd Woolavington S. (L) 2400m (7 Nov 2020)

  • Hope Is Power
    2c Soft Falling Rain - Sarasota (Kahal)
  • Wilgerbosdrift & Mauritzfontein / C Binda
  • 3rd Storm Bird S. (L) 1000m (27 Feb 2021)

  • Hudoo Magic
    5c Choisir - Hudoo (Halling)
  • bred in Australia / BJ Crawford
  • Won Gr2 November Hcp 1600m (31 Oct 2020)

  • Icon Princess
    5f Where's That Tiger - Icon Lady (Model Man)
  • Riverton Stud / JMT Stewart
  • 2nd Gr3 Prix Du Cap 1400m (27 Feb 2021)

  • Imperial Ruby
    4c Silvano - Ruby Necklace (Sadler's Wells)
  • Wilgerbosdrift & Mauritzfontein / T Spies
  • 3rd Java Hcp (L) 2400m (31 Oct 2020)

  • Indi Anna
    5f Master Of My Fate - Zahara (Argonaut)
  • Klipdrif Stud / BJ Crawford
  • Won Gr3 Flamboyant S. 1600m (26 Dec 2020)

  • Indlamu
    3c Pomodoro - Victory Dance (Victory Moon)
  • Riverton Stud / SG Tarry
  • 3rd Secretariat S. (L) 1400m (19 Dec 2020)

  • Je Ne Sais Quoi
    5f Duke Of Marmalade - Star Deputy (Deputy Governor)
  • Erasmus Thoroughbreds / GS Kotzen
  • 2nd Jockey Club S. (L) 2000m (21 Aug 2020)

  • Jet Dark
    3c Trippi - Night Jet (Jet Master)
  • Drakenstein Stud / J Snaith
  • Won Gr1 Queen's Plate 1600m (9 Jan 2021)

  • Kasimir
    6c Captain Al - Aquatint (Peintre Celebre)
  • Drakenstein Stud / J Snaith
  • Won Gr3 Matchem S. 1400m (3 Oct 2020)

  • Keep The Lights On
    3f Visionaire - She's A Pippa (Var)
  • Team Valor International / J Snaith
  • 2nd Gr2 Debutante S. 1200m (29 Aug 2020)

  • Kelpie
    4f Dynasty - Divine Nymph (Al Mufti)
  • Highlands / BJ Crawford
  • 3rd Gr1 Majorca S. 1600m (30 Jan 2021)

  • Kommetdieding
    3c Elusive Fort - Adorable (Captain Al)
  • Klawervlei Stud / HWJ Crawford/M Rix
  • Won Gr3 Politician S. 1800m (30 Jan 2021)

  • Legitimate
    3c Dynasty - Bambina Stripes (Equal Stripes)
  • Avontuur Farm / D Kannemeyer
  • 2nd Gr3 Politician S. 1800m (30 Jan 2021)

  • Linear
    5f Crusade - Green Line (Caesour)
  • R Maingard & White Heat Trading 26 / L Forbes
  • 2nd Bauhinia Hcp (L) 1000m (27 Feb 2021)

  • Linebacker
    3c Captain Of All - Thin Red Line (Redoute's Choice)
  • Klawervlei Stud / VH Marshall
  • Won Gr1 Cape Derby 2000m (27 Feb 2021)
  • 2nd Gr1 Cape Guineas 1600m (19 Dec 2020)
  • 2nd Gr2 Selangor Cup 1600m (21 Nov 2020)
  • 2nd Gr3 Cape Classic 1400m (24 Oct 2020)

  • Look For Hounds
    3c Pathfork - Open My Eyes (Kahal)
  • AN Foster / VH Marshall
  • 2nd Racing Association S. (L) 1600m (27 Nov 2020)

  • Love Bomb
    3f Oratorio - Boloval (Captain Al)
  • GW Whittaker & GN Wiggill / F Robinson
  • 3rd Gr3 Flamboyant S. 1600m (26 Dec 2020)

  • Love Happens
    6c Silvano - Love Is In The Air (Jet Master)
  • Patricia Devine Inv / J Snaith
  • 3rd Gr2 Peninsula Hcp 1800m (19 Dec 2020)

  • Magic School
    4f Philanthropist - Magic Approach (Right Approach)
  • Drakenstein Stud / GM Alexander
  • 2nd Gr2 Spring Challenge (F&M) 1450m (3 Oct 2020)

  • Magnificent Seven
    6c Horse Chestnut - Kartanya (Model Man)
  • GJ Armitage / J Snaith
  • 3rd Woolavington S. (L) 2400m (7 Nov 2020)

  • Maledimo
    3f Master Of My Fate - Maxixe (Western Winter)
  • Lammerskraal Stud / GV Woodruff
  • 3rd Gr3 Prix Du Cap 1400m (27 Feb 2021)

  • Malmoos
    3c Captain Al - Justthewayyouare (Fort Wood)
  • Varsfontein Stud / MF de Kock
  • Won Gr2 Gauteng Guineas 1600m (13 Feb 2021)
  • Won Gr2 Selangor Cup 1600m (21 Nov 2020)
  • Won Gr3 Graham Beck S. 1400m (31 Oct 2020)

  • Marchingontogether
    5c Pathfork - Souen (Montjeu)
  • Jagessar Limited / G v Zyl
  • 3rd Michael Roberts Hcp (L) 1750m (17 Jan 2021)

  • Marmara Sea
    4c Soft Falling Rain - Alboran Sea (Rock of Gibraltar)
  • Wilgerbosdrift & Mauritzfontein / MF de Kock
  • Won Memorial Mile (L) 1600m (11 Dec 2020)

  • Mary O
    4f Oratorio - Mary Hinge (Second Empire)
  • Connemara Stud / L Forbes
  • 2nd Gr3 Flamboyant S. 1600m (26 Dec 2020)

  • Miracle Flight
    3f Var - Lightning Bird (Jet Master)
  • Eenfontein Stud / PA Peter
  • 3rd Gr3 Lebelo Sprint 1000m (27 Dec 2020)

  • Miss Elegance
    3f Master Of My Fate - Fashion Edition (Rambo Dancer)
  • PU Van Schoor / M Houdalakis
  • 3rd Gr2 Gauteng Fillies Guineas 1600m (13 Feb 2021)
  • 2nd Gr3 Fillies MIle 1600m (21 Nov 2020)

  • Miyabi Gold
    6f Silvano - Mkushi Gold (Western Winter)
  • Daytona Stud / J Snaith
  • 3rd Gr2 Gold Bracelet 2000m (29 Aug 2020)

  • Mk's Pride
    3c Willow Magic - Ikimasu (Admire Main)
  • Summerhill Stud / PA Peter
  • 2nd Gr2 Dingaans 1600m (28 Nov 2020)
  • 2nd Gr3 Tony Ruffel S. 1400m (2 Jan 2021)

  • Mombela
    9c Trippi - National Banker (Fort Wood)
  • Drakenstein Stud / SG Tarry
  • Won Gr3 Lebelo Sprint 1000m (27 Dec 2020)

  • More Magic
    5c Captain Al - Makiwara (Smart Strike)
  • Jagessar Limited / C Bass-Robinson
  • 2nd Gr3 Matchem S. 1400m (3 Oct 2020)
  • 3rd Darley Arabian (L) 1600m (29 Aug 2020)

  • Mount Anderson
    4c Vercingetorix - Gilded Minaret (Al Mufti)
  • Millstream Farm / AD Gordon
  • Won Christmas Hcp (L) 1600m (26 Dec 2020)

  • Mount Laurel
    4f Ideal World - Far Hills (Fort Wood)
  • Wilgerbosdrift & Mauritzfontein / GM Alexander
  • 3rd Gr2 Spring Challenge (F&M) 1450m (3 Oct 2020)

  • Mount Pleasant
    3c Vancouver - Life In A Metro (Fastnet Rock)
  • bred in Australia / MF de Kock
  • Won Gr2 Spring Challenge 1450m (3 Oct 2020)

  • Mr Fitz
    5c Bold Silvano - Miss Caskura (Numerous)
  • Connemara Stud / SW Humby
  • 2nd Christmas Hcp (L) 1600m (26 Dec 2020)
  • 2nd Michael Roberts Hcp (L) 1750m (17 Jan 2021)

  • Nartjie
    3c Vercingetorix - Narjis (Galileo)
  • Al Adiyaat / MF de Kock
  • 2nd Gr3 Sea Cottage S. 1800m (23 Jan 2021)

  • News Stream
    5c Byword - Pricilla Grey (Grey Eminence)
  • Kinmount Stud / M Dixon
  • Won Michael Roberts Hcp (L) 1750m (17 Jan 2021)

  • Nexus
    5c Dynasty - Mystery Dame (Jet Master)
  • Rathmor Stud / J Snaith
  • Won Gr2 Peninsula Hcp 1800m (19 Dec 2020)

  • Nourbese
    3c Futura - Golden Pathway (Victory Moon)
  • Ben Botha / C Spies
  • 2nd Gr1 Premiers Champion S. 1600m (29 Aug 2020)

  • Odd Rob
    9c Mambo In Seattle - National Value (National Assembly)
  • Bosworth Farm Stud / D Nieuwenhuizen
  • Won Java Hcp (L) 2400m (31 Oct 2020)
  • 2nd Racing Association Hcp (L) 3200m (28 Nov 2020)

  • On Captain's Side
    4f Captain Al - Bit On The Side (Jet Master)
  • WJ Engelbrecht Jnr / GS Kotzen
  • 3rd Laisserfaire S. (L) 1100m (7 Nov 2020)

  • Oravar
    6c Oratorio - Miravar (Var)
  • MG Azzie & S Azzie & T Gericke / MG & AA Azzie
  • 2nd Golden Loom Hcp (L) 1000m (31 Oct 2020)

  • Pack Leader
    6c Philanthropist - First Arrival (Northern Guest)
  • Hallmark Thoroughbreds / GS Kotzen
  • 2nd Wolf Power Hcp (L) 1600m (30 Jan 2021)

  • Paisley Park
    3c Gimmethegreenlight - Eva Tibbs (Casey Tibbs)
  • Klawervlei Stud / SG Tarry
  • Won Secretariat S. (L) 1400m (19 Dec 2020)

  • Paths Of Victory
    5c Noble Tune - Victory Garden (Solskjaer)
  • Rathmor Stud / Gareth Van Zyl
  • Won Gr3 Gold Cup 3200m (29 Aug 2020)

  • Paybackthemoney
    5c Marchfield - Lil' Bacio (Windrush)
  • W Nel / N Kotzen
  • 2nd Gr3 Gold Cup 3200m (29 Aug 2020)

  • Perfect Air
    6f Dynasty - Icy Air (Jallad)
  • Lammerskraal Stud / DR Drier
  • 2nd Gr2 Gold Bracelet 2000m (29 Aug 2020)

  • Phil's Dancer
    4f Philanthropist - Velvet Hue (National Assembly)
  • AC Peter / J Snaith
  • 2nd Laisserfaire S. (L) 1100m (7 Nov 2020)

  • Pray For Rain
    3c Soft Falling Rain - Kitco (Var)
  • Avontuur Farm / DR Drier
  • 3rd Gr2 Umkhomazi S. 1200m (29 Aug 2020)

  • Pretty Young Thing
    4f Jackson - Nona In Command (Commands)
  • Highlands / BJ Crawford
  • 3rd Gr3 Diana S. 1400m (3 Oct 2020)

  • Princess Calla
    3f Flower Alley - Princess Royal (Captain Al)
  • Maine Chance / DS Bosch
  • 2nd Gr1 Cape Fillies Guineas 1600m (12 Dec 2020)
  • 3rd Gr1 Paddock S. 1800m (9 Jan 2021)
  • 3rd Gr1 Thekwini S. 1600m (29 Aug 2020)
  • Won Gr2 Fillies Championship 1400m (24 Oct 2020)

  • Purple Cloud
    3c Soft Falling Rain - La Volta (Var)
  • V Harry & SA Hanna & AA Azzie / C Bass-Robinson
  • 3rd Sophomore Sprint (L) 1200m (26 Aug 2020)

  • Queen Supreme
    5f Exceed And Excel - Call Later (Gone West)
  • bred in Ireland / MF de Kock
  • Won Gr1 Paddock S. 1800m (9 Jan 2021)
  • 2nd Gr2 Ipi Tombe Challenge 1600m (28 Nov 2020)

  • Racine
    5f Sail From Seattle - Sostanza (Al Mufti)
  • AN Foster / VH Marshall
  • 2nd Lady's Pendant (L) 1200m (19 Feb 2021)

  • Rainbow Bridge
    6c Ideal World - Halfway To Heaven (Jet Master)
  • Wilgerbosdrift & Mauritzfontein / AE Sands
  • Won Gr1 Met 2000m (30 Jan 2021)
  • 2nd Gr1 Champions Cup 1800m (29 Aug 2020)
  • 2nd Gr1 Queen's Plate 1600m (9 Jan 2021)
  • 2nd Gr2 Green Point S. 1600m (12 Dec 2020)

  • Rascallion
    3c Vercingetorix - Sofala (Jet Master)
  • V Kritzinger / VH Marshall
  • 2nd Gr1 Cape Derby 2000m (27 Feb 2021)
  • 3rd Gr1 Cape Guineas 1600m (19 Dec 2020)
  • 3rd Gr2 Selangor Cup 1600m (21 Nov 2020)
  • 3rd Gr3 Cape Classic 1400m (24 Oct 2020)
  • 3rd Gr3 Politician S. 1800m (30 Jan 2021)

  • Ready Steady Go
    6c Gimmethegreenlight - Teresina (Jet Master)
  • Nadeson Park Stud / HWJ Crawford/M Rix
  • 3rd Gr3 Matchem S. 1400m (3 Oct 2020)

  • Rebel's Champ
    6c Rebel King - Anne Bonny (Captain Al)
  • Nine Bridges Association / PA Peter
  • 3rd Spring Spree S. (L) 1200m (5 Sep 2020)

  • Retro Effect
    5c Twice Over - Gilmore Girl (Roi Normand)
  • Klawervlei Stud / GV Woodruff
  • 2nd Gr3 Cape Summer Stayers Hcp 2500m (12 Dec 2020)

  • Rio Querari
    4c Querari - Arctic Breeze (Windrush)
  • Normandy Stud / J Snaith
  • 2nd Gr1 Cape Flying Ch'ship 1000m (30 Jan 2021)
  • Won Gr2 Diadem S. 1200m (27 Feb 2021)
  • 2nd Gr2 Merchants Handicap 1200m (21 Nov 2020)

  • Rock Aloe
    4c Flower Alley - Art Of Africa (Elliodor)
  • W Nel / AC Greeff
  • 3rd Algoa Cup (L) 2000m (27 Nov 2020)

  • Roll In The Hay
    4f Gimmethegreenlight - Country Girl (Mon Sang)
  • Nadeson Park Stud / C Bass-Robinson
  • 3rd Gr2 Southern Cross S. 1000m (12 Dec 2020)
  • Won Lady's Pendant (L) 1200m (19 Feb 2021)

  • Run Fox Run
    5f Foxwedge - Victory Cry (General Nediym)
  • bred in Australia / BJ Crawford
  • Won Gr1 Cape Flying Ch'ship 1000m (30 Jan 2021)
  • 2nd Gr2 Southern Cross S. 1000m (12 Dec 2020)

  • Running Brave
    5f Brave Tin Soldier - Movingandgrooving (Jet Master)
  • Summerhill Stud / PF Matchett
  • 2nd Gr1 Summer Cup 2000m (28 Nov 2020)
  • Won Gr2 Gold Bracelet 2000m (29 Aug 2020)
  • Won Gr3 London News S. 1800m (2 Jan 2021)

  • Russian Rock
    3c Pomodoro - Elisium (Proclamation)
  • Klawervlei Stud / D Kannemeyer
  • Won Gr1 Cape Guineas 1600m (19 Dec 2020)
  • 2nd Sophomore Sprint (L) 1200m (26 Aug 2020)

  • Sachdev
    4c Silvano - Quetta (Kabool)
  • Normandy Stud / J Snaith
  • 2nd Gr2 Premier Trophy 1800m (9 Jan 2021)

  • Sailing Ship
    4f Duke Of Marmalade - Cutty Sark (Fort Wood)
  • Drakenstein Stud / C Bass-Robinson
  • 2nd Lady's Bracelet (L) 1600m (1 Jan 2021)

  • Saragon
    6f Ideal World - Secret Spirit (Jallad)
  • SJD Mynhardt / G v Zyl
  • Won Gr3 Yellowwood Hcp 1800m (31 Oct 2020)

  • Second Base
    3c Gimmethegreenlight - Passionate Kiss (Fort Wood)
  • Gold Star Stud / JAJ v Vuuren
  • Won Gr3 Sea Cottage S. 1800m (23 Jan 2021)

  • Seeking The Stars
    3c Vercingetorix - Schism (Count Dubois)
  • Klawervlei Stud / VH Marshall
  • Won Gr3 Cape Classic 1400m (24 Oct 2020)

  • Seeking Wisdom
    6f Elusive Fort - Meaningful (Kefaah)
  • PG de Beyer / SB Kotzen
  • 2nd Algoa Cup (L) 2000m (27 Nov 2020)

  • Sentbydestiny
    3f Master Of My Fate - Princess Tobin (Badger Land)
  • Varsfontein Stud / C Dawson
  • Won Gr1 Premiers Champion S. 1600m (29 Aug 2020)
  • 3rd Gr2 Ipi Tombe Challenge 1600m (28 Nov 2020)

  • Sh Boom
    3c Coup de Grace - Summer Angel (Jet Master)
  • Rathmor Stud / C Bass-Robinson
  • 3rd Racing Association S. (L) 1600m (27 Nov 2020)

  • Shavout
    3c Elusive Fort - Kruger Park (Al Mufti)
  • IR Heyns / M J Odendaal
  • 2nd Model Man Mile (L) 1600m (1 Nov 2020)

  • Sheela
    2f The United States - Trip To India (Trippi)
  • Drakenstein Stud / MG & AA Azzie
  • Won Storm Bird S. (L) 1000m (27 Feb 2021)

  • Sheldon
    2c Querari - Scintilla (Silvano)
  • Maine Chance / MD Miller
  • 3rd Gr3 Cape Nursery 1200m (27 Feb 2021)

  • Silvano's Pride
    5f Silvano - Mary's Pride (Jet Master)
  • AC Peter / J Snaith
  • Won Gr3 Victress S. 1800m (19 Dec 2020)

  • Silver De Lange
    7c Silvano - Zabaya (Zabeel)
  • La Plaisance Stud / A Nel
  • Won Algoa Cup (L) 2000m (27 Nov 2020)
  • 3rd Settlers Trophy (L) 2000m (26 Sep 2020)

  • Silver Host
    4c Silvano - Hosta (French Deputy)
  • Drakenstein Stud / J Snaith
  • 2nd Gr2 Cape Stayers 2800m (30 Jan 2021)
  • Won Gr3 Chairman's Cup 2500m (9 Jan 2021)

  • Silver Sky
    4c Silvano - Star Jet (Jet Master)
  • Drakenstein Stud / J Snaith
  • 2nd Kenilworth Cup (L) 3200m (27 Feb 2021)

  • Singforafa
    4f Potala Palace - First Whistle (Whistling Wood)
  • NJ Swart / T Spies
  • Won Gardenia S. (L) 1000m (14 Nov 2020)

  • Sleeping Single
    5f Australia - Weekend Fling (Forest Wildcat)
  • bred in UK / J Snaith
  • 3rd Gr3 Victress S. 1800m (19 Dec 2020)
  • 2nd Jamaica Hcp (L) 2000m (8 Jan 2021)

  • Social Image
    2f Pomodoro - Carolita (London News)
  • Klawervlei Stud / SG Tarry
  • 2nd Storm Bird S. (L) 1000m (27 Feb 2021)

  • Sovereign Secret
    4f Dynasty - All Is Secret (Captain Al)
  • Klawervlei Stud / J Snaith
  • Won Lady's Bracelet (L) 1600m (1 Jan 2021)

  • Sovereign Spirit
    5c Dynasty - Viva Maria (Jet Master)
  • Lammerskraal Stud / C Bass-Robinson
  • 3rd Gr1 Met 2000m (30 Jan 2021)

  • Speed Machine
    3c Legislate - Tamora (Western Winter)
  • Collins Stud Farm / J Snaith
  • Won Sophomore Sprint (L) 1200m (26 Aug 2020)

  • Statute
    6f Dynasty - Champers (Restructure)
  • Cheveley Stud / ML Roberts
  • Won Jockey Club S. (L) 2000m (21 Aug 2020)

  • Strada Statale
    4f Jam Alley - Amalfi Drive (Announce)
  • Graystone Stud / SD Gray
  • 3rd Gr3 Yellowwood Hcp 1800m (31 Oct 2020)

  • Summer Pudding
    4f Silvano - Cherry On The Cake (Strike Smartly)
  • Wilgerbosdrift & Mauritzfontein / PA Peter
  • Won Gr1 Summer Cup 2000m (28 Nov 2020)

  • Super Silvano
    4c Bold Silvano - Respectable Lady (Kabool)
  • Ascot Stud / BJ Crawford
  • 2nd Gr2 Peninsula Hcp 1800m (19 Dec 2020)

  • Super Siri
    2f Gimmethegreenlight - Sirikoi (Myboycharlie)
  • Klawervlei Stud / J Snaith
  • 3rd Gr3 Kenilworth Fillies Nursery 1200m (27 Feb 2021)

  • Supreme Quest
    2f Querari - Supreme Lecture (Lecture)
  • Gold Star Stud / C Spies
  • 3rd Ruffian S. (L) 1000m (27 Feb 2021)

  • Sweet Future
    3f Futura - Cape Sugarbird (Trippi)
  • Drakenstein Stud / MG & AA Azzie
  • Won Bauhinia Hcp (L) 1000m (27 Feb 2021)

  • Sworder Street
    4c Judpot - Couturier (Fort Wood)
  • Cheveley Stud / PA Peter
  • 2nd Michaelmas Hcp (L) 1900m (18 Oct 2020)

  • Tarantino
    3c Master Of My Fate - Size Em Up (Hard Up)
  • Nutfield Stud / J Snaith
  • 2nd Ibhayi S. (L) 1400m (26 Feb 2021)

  • The Gatekeeper
    3c Dynasty - Champers (Restructure)
  • Cheveley Stud / J Snaith
  • 3rd Gr1 Cape Derby 2000m (27 Feb 2021)

  • Traces
    5c Snitzel - Traceability (Charge Forward)
  • bred in Australia / BJ Crawford
  • 2nd Umngeni Hcp (L) 1000m (29 Aug 2020)

  • Tree Tumbo
    4c Silvano - Welwitschia (Oasis Dream)
  • Wilgerbosdrift & Mauritzfontein / SG Tarry
  • 3rd Gr1 Summer Cup 2000m (28 Nov 2020)

  • Trickster
    3f What A Winter - Cast A Spell (Rambo Dancer)
  • Hemel 'n Aarde Stud / J Snaith
  • 2nd Gr2 Fillies Championship 1400m (24 Oct 2020)

  • Troop The Colour
    6c Twice Over - Colchium (Elnadim)
  • Hallmark Thoroughbreds / RG Sheehan
  • 3rd Kenilworth Cup (L) 3200m (27 Feb 2021)

  • Tropic Sun
    4f Skitt Skizzle - Caribbean Dream (Captain Al)
  • Klawervlei Stud / SG Tarry
  • 3rd Bauhinia Hcp (L) 1000m (27 Feb 2021)

  • True To Life
    4f Duke Of Marmalade - Mina Salaam (Medaglia d'Oro)
  • Northfields Stud / RR Magner
  • Won Gr3 Tommy Hotspur Hcp 1000m (13 Feb 2021)
  • 2nd Gardenia S. (L) 1000m (14 Nov 2020)

  • Ultra Magnus
    5c Oratorio - Field Star (Lecture)
  • Haras del Carmo (Pty) Ltd / BJ Crawford
  • Won Gr3 Merchants Hcp 1160m (28 Nov 2020)

  • Under Your Spell
    2f Capetown Noir - Deceptive Charm (Kingmambo)
  • Summerhill Stud / SG Tarry
  • Won Ruffian S. (L) 1000m (27 Feb 2021)

  • Van Halen
    5c Oratorio - Rock Concert (Lecture)
  • Limpo Retail / C Spies
  • Won Gr1 Mercury Sprint 1200m (29 Aug 2020)

  • Vernichey
    3f Vercingetorix - Pirate Queen (Captain Al)
  • Klawervlei Stud / Gareth Van Zyl
  • 3rd Gardenia S. (L) 1000m (14 Nov 2020)

  • Victoria Paige
    4f Captain Al - Miss Respect (Mark of Esteem)
  • Ascot Stud / SG Tarry
  • 3rd Gr3 Victory Moon S. 1800m (14 Nov 2020)

  • Wallis Simpson
    5f Duke Of Marmalade - King's Temptress (King of Kings)
  • Highlands / BJ Crawford
  • 3rd Lady's Bracelet (L) 1600m (1 Jan 2021)

  • War Of Athena
    3f Act Of War - Qaphela (Requiem)
  • Summerhill Stud / PF Matchett
  • 2nd Gr1 Thekwini S. 1600m (29 Aug 2020)
  • Won Gr2 Ipi Tombe Challenge 1600m (28 Nov 2020)
  • Won Gr2 Gauteng Fillies Guineas 1600m (13 Feb 2021)
  • Won Gr3 Three Troikas S. 1400m (2 Jan 2021)

  • Warrior's Rest
    6c What A Winter - Bardot (Badger Land)
  • Lammerskraal Stud / SG Tarry
  • 2nd Gr1 Mercury Sprint 1200m (29 Aug 2020)

  • Whorly Whorly
    6c Great Britain - Swingtime (Joshua Dancer)
  • M Sharkey / C Binda
  • Won Wolf Power Hcp (L) 1600m (30 Jan 2021)

  • Winter Mosaic
    2f What A Winter - Zeigler (Elliodor)
  • Drakenstein Stud / J Snaith
  • 2nd Gr3 Kenilworth Fillies Nursery 1200m (27 Feb 2021)

  • Winter Smoke
    3f What A Winter - Chatanooga Chuchu (Cataloochee)
  • RT Fitzgerald / Ashley Fortune
  • Won Gr3 Magnolia Hcp 1160m (28 Nov 2020)

  • Winter Stories
    3c What A Winter - Katara (Silvano)
  • Nadeson Park Stud / WH Marwing
  • 2nd Gr3 Tommy Hotspur Hcp 1000m (13 Feb 2021)
  • 3rd Gr3 Graham Beck S. 1400m (31 Oct 2020)

  • Wisteria Walk
    4f Vercingetorix - Wooden Doll (Fort Wood)
  • Maine Chance / M Houdalakis
  • 2nd Gr3 Acacia Hcp 1600m (27 Feb 2021)

  • Wylie Wench
    4f Wylie Hall - Enchantress (National Assembly)
  • Lammerskraal Stud / MG & AA Azzie
  • Won Gr3 Acacia Hcp 1600m (27 Feb 2021)

  • Youcanthurrylove
    4c Gimmethegreenlight - Moneycantbuymelove (Jallad)
  • Varsfontein Stud / F Habib
  • 3rd Gr2 November Hcp 1600m (31 Oct 2020)

  • Zarina
    3f Master Of My Fate - Mamalushka (Kitalpha)
  • Oldlands Stud / C Bass-Robinson
  • 3rd Gr2 Fillies Championship 1400m (24 Oct 2020)
  • Won Gr3 Prix Du Cap 1400m (27 Feb 2021)

  • Zimbaba
    3f Legislate - Pin Turn (Pivotal)
  • Drakenstein Stud / SG Tarry
  • Won Swallow S. (L) 1160m (10 Jan 2021)
  • More Stats

    Sires by Stakes

    Log for the season with sortable columns

    view

    Sires of 2yo by Stakes

    Log for the season with sortable columns

    view

    Sires of 3yo by Stakes

    Log for the season with sortable columns

    view

    Breeders by Stakes

    Log for the season with sortable columns

    view

    Black Type Offspring

    Stakes performers in South Africa for all active sires

    view

    Black Type Horses

    Winners and placers in South Africa for the season

    view

    Stamina

    Winning sire progeny by Distance category

    view

    The Power Of Ratings

    Sire progeny split by ratings category

    view

    Sire & Damsire Aptitude

    Ratings for progeny by distance category

    view

    Sire Sale Statistics

    Summary of major South African auctions by crop

    view

    Sire Lines

    Take a look at the male line origins of sires

    view

    Ancestor Directory

    Search for specific ancestors present in active sires

    view

    Buyers Guide

    Progeny of all mares at specific auction sale

    view

    A Week Of Winners

    Latest winners by Sire and their offspring

    view

    Best Ratings

    Recent ratings by sex, distance, age

    view

    Scorecard

    Log of the best horses by season

    view